ev vergisi

Yeni Zamlarla 2014 Emlak Vergisi Ne Kadar Oldu ? Emlak Vergini Hesaplamak İçin Tıkla!

2014 Emlak Vergisi Zamları ve Emlak Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler . Emlak vergisi (arsa vergisi) taksitleri nereye ve hangi zaman aralıklarında ödenecek?

Bilindiği gibi EMLAK VERGİSİ arazi, arsa ve bina sahiplerinin bir nevi her türlü emlak statüsündeki taşınmazlar için her sene ödemeleri gereken bir vergidir.

İki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinin ilk taksitinin son günü 31 Mayıs’tı. Emlak Vergisi Kanunu’nun 2014 yılı düzenlemelerine yenıden belirlenen vergilerin ikinci taksitleri ise 1 Kasım -30 Kasım 2014 tarihleri arasında belediyelerce kabul edilecek. Gayrimenkulu şehir dışında olan vatandaşlar ise vergi ödemesini PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla yapabilecekler.

Yeni Yapılmış Evler ve Kiraya Verilen Evler için Emlak Vergisi Ödenir Mi ?

Yeni yapılmış binadan ev alanlara vergi indirimi yapılıyor mu ?

Yeni yapılmış konutları satın alan herkes 5 yıl boyunca 1/4 oranında vergi indirimi uygulanıyor. Bu kişilerin normalde ödemeleri gereken verginin 3/4′ünü ödüyor.

Kiraya verilen evler için Emlak Vergisi

Her biri eşlerden birinin adına olmak üzere 2 konuta sahip emekli bir çift, konutlardan birini kiraya verirse o konut için emlak vergisini ödemek durumunda.

Hisseli evler ve birden fazla eve sahip olanlar emlak vergisi öder mi ?

Hisseli evler ve birden fazla eve sahip olanlar emlak vergisi öder mi ?

Birden fazla eve yada birden fazla hisseli eve sahip olanlar emlak vergisinden muaf tutulmuyor. Çünkü muafiyet sadece tek bir konut için geçerli.Mükellefler sahip oldukları emlakların vergilerini bir taksitte yada iki eşit taksitte ödemeleri gerekmektedir.Bu bir emeklinin iki evi varsa iki ev için de emlak vergisi ödemesi gerektiği anlamına geliyor.

Yazlık Evler için Emlak Vergisi Ödenir mi ?

Yazlık Evler için Emlak Vergisi Ödenir mi ?

Senede bir defa hahi olsa sezonluk gidilen, tatil ve dinlenme amacıyla kullanılan yazlık evler için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Ancak örneğin bir ev hanımı sene boyunca yazlık evinde oturuyorsa ve başka bir evi de yoksa emlak vergisinden muaftır. Mesela ikisi de emekli bir çift her biri eşlerden birinin adına olmak üzere toplam 2 gayrimenkule sahipse, bunlardan yazlık olanının emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor.

Ev Vergisi - Emlak Vergisi

Ev Vergisi,Ev Vergisi Hesaplama ,Ev Vergisi Borç Sorgulma, Ev Emlak Vergisi,Ev Vergisi Ödeme , Bina Vergileri , Emlak Vergisi gibi başlıklarla ilgili konuları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz..

Ev Vergisi'nde birinci taksit 31 Mayıs'da ,ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım'da sona eriyor.

18 milyon dan fazla konut bulunan Türkiye'de,gelecek ay sonuna kadar Emlak Vergisi ödemeleri yapılmazsa her ay için gecikme zammı alınacak

Bu yıl içinde ev satın alanların, yıl sonuna kadar ilgili belediyeye 'Emlak Vergisi Bildirimi' vermesi gerekiyor.

Sarayönü Belediyesi Emlak Vergilerini Güncelledi

Sarayönü Belediyesi Emlak Vergilerini Güncelledi
Sarayönü Belediyesi 2013 yılı; bina, arsa ve araziler için 2014 yılında uygulanacak Emlak Vergi Değerinin tespitiyle ilgili asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değer takdirleri yapıldı. 2013/1 Seri No.lu Emlak Vergisi Kanunu İç Genelgesi'nde belirtilen esaslar doğrultusunda yapılan takdirlerin sonucunda, ilçe merkezi ve köylerde 4 yıl daha uygulanacak olan tarifeler karara bağlandı. Bunun sonucunda Sarayönü İlçe Merkezi'nde yer alan bina, arsa ve arazilerin metrekare birim fiyatlarının, 2009 yılında belirlendiği gibi zamsız olarak devam etmesine karar verildi.

Yeni Ev Vergisi Oranları

2013 artırılan vergilerden konut da payını aldı. Konutta KDV oranı yüzde 18 oldu!
1 Ocak 2013 itibariyle konut vergilerine de zam geldi. Emlak rayiç bedellerinin düşük olduğu ilçelerde konut vergileri daha düşük olarak belirlendi.
Yeni uygulama ile 150 metrekareye kadar olan konutlardan; büyük şehirlerde lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan, yapı ruhsatlarının alındığı tarihte, üzerinde yapıldığı arsanın metrekare vergi değeri; 500 lira ile 1.000 lira arasında olan konutların KDV oranı yüzde 8, 1.000 lira ve üzerinde olan konutların KDV oranı yüzde 18 olarak tespit edildi.

Zamlar 1 Ocak 2013 den itibaren geçerli olacak..

Yeni Alınan Evin Emlak Vergisi

Yeni Alınan Evin Emlak Vergisi Ödenir Mi?

Yeni alınan evlerin 5 yıl vergi muafiyeti bulunurken bazı şartlar altında ödenmiş olan emlak vergisi de geri alınabiliyor

Konut olarak kullanılan bina veya apartman dairelerinin, emlak vergisi değerinin 1/4'ü, inşaatlarının sona erdiği yılı izleyen yıldan itibaren 5 yıl süre ile emlak vergisinden muaf oluyor (Emlak Vergisi Kanunu, Md.5). Bu binaların el değiştirmesi halinde, yukarıdaki muaflık kalan süre için de uygulanır. ÖRNEK: Ali Bey, 2013 yılında inşaatı biten daireyi aynı yıl satın almış, 2016 yılında da Mehmet Bey'e satmıştır. Bu durumda, Ali Bey için 2013, 2014 ve 2015 yıllarında evin emlak vergisi değerinin 1/4'ü emlak vergisinden muaf olacak. Mehmet Bey ise 2016 ve 2017 yıllarında, 1/4'lük muafiyetten yararlanabilecektir.

Emlak Vergisi Nasıl Belirleniyor?

Emlak Vergisi Nasıl Belirleniyor?

Emlak Vergisi hesaplaması yapılırken Emlak vergisine esas olan değerler, belediye sınırları içindeki cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgeler için nasıl hesaplanır?

Konutta KDV artışını kapsayan yasada asıl önemli olan arsaların rayiç değeri. 01 Ocak’ta yürürlüğe giren düzenlemeye göre, arsalarda emlak vergisine tabi esas değeri metrekare başına 500-1000 TL arası olan yerlerde yapılan inşaatlarda KDV oranı yüzde 8'e çıkarken, arsa emlak vergi değeri 1000 TL ve üzerinde olan yerlerde yapılan inşaatlarda KDV oranı yüzde 18 olacak. Emlak vergisine tabi esas değeri metrekare başına 500 liranın altında olan yerlerde ise KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanmaya devam edecek.

Yapı Ruhsatı Alınmış İnşaatlar Bu Artıştan Etkilenmeyecek

İçeriği paylaş