arsa vergisi

Yeni Zamlarla 2014 Emlak Vergisi Ne Kadar Oldu ? Emlak Vergini Hesaplamak İçin Tıkla!

2014 Emlak Vergisi Zamları ve Emlak Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler . Emlak vergisi (arsa vergisi) taksitleri nereye ve hangi zaman aralıklarında ödenecek?

Bilindiği gibi EMLAK VERGİSİ arazi, arsa ve bina sahiplerinin bir nevi her türlü emlak statüsündeki taşınmazlar için her sene ödemeleri gereken bir vergidir.

İki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinin ilk taksitinin son günü 31 Mayıs’tı. Emlak Vergisi Kanunu’nun 2014 yılı düzenlemelerine yenıden belirlenen vergilerin ikinci taksitleri ise 1 Kasım -30 Kasım 2014 tarihleri arasında belediyelerce kabul edilecek. Gayrimenkulu şehir dışında olan vatandaşlar ise vergi ödemesini PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla yapabilecekler.

Arsa Vergisi Sorgulama

'Arsa Vergisi Sorgulama' ,'Arsa Vergisi Ödeme' yada 'Arsanızın Emlak Vergisi Rayiç Değeri' işlemlerinizi yapabilmek için aşağıdaki linki tıklayarak listede ki e belediye hizmeti bulunan belediyelerden online yapabilirsiniz ... Arsa Vergisi Sorgulama

Emlak Vergisi Nasıl Belirleniyor?

Emlak Vergisi Nasıl Belirleniyor?

Emlak Vergisi hesaplaması yapılırken Emlak vergisine esas olan değerler, belediye sınırları içindeki cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgeler için nasıl hesaplanır?

Konutta KDV artışını kapsayan yasada asıl önemli olan arsaların rayiç değeri. 01 Ocak’ta yürürlüğe giren düzenlemeye göre, arsalarda emlak vergisine tabi esas değeri metrekare başına 500-1000 TL arası olan yerlerde yapılan inşaatlarda KDV oranı yüzde 8'e çıkarken, arsa emlak vergi değeri 1000 TL ve üzerinde olan yerlerde yapılan inşaatlarda KDV oranı yüzde 18 olacak. Emlak vergisine tabi esas değeri metrekare başına 500 liranın altında olan yerlerde ise KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanmaya devam edecek.

Yapı Ruhsatı Alınmış İnşaatlar Bu Artıştan Etkilenmeyecek

Emlak Vergisi


Emlak vergisi : arazi, arsa ve bina sayiplerinin bir nevi her türlü emlak sıtatüsünde ki taşınmazlar için her sene ödemeleri gereken vergidir. Bu tür taşınmaza sahip olan bir yurttaş, kanunen emlak vergisi vermekle yükümlüdür.
Emlak vergisi ödeyecek kişilerin, ilgili belediyelerin Emlak Vergisi birimine başvurmaları gerekmektedir.
Başvuru sırasında başvuruda bulunacak kişiler yanlarında taşınmaz ile ilgili olan tapuyu ya da tapu örneğini bulundurmalıdır.

İçeriği paylaş