emlak vergisi ödeme

BELEDİYE EMLAK VERGİSİNİN İÇERİĞİ NEDİR? NASIL BAŞVURULUR? VE KİMLERİ İLGİLENDİRİR?

BELEDİYE EMLAK VERGİSİ İÇERİĞİ NEDİR? NASIL BAŞVURULUR? VE KİMLERİ İLGİLENDİRİR?
Emlak vergisi arazi, arsa ve bina için ödenmektedir. Bu tür taşınmazı olan bir yurttaş, emlak vergisi vermekle yükümlüdür. Emlak vergisi ödeyecek kişilerin, ilgili belediyelerin Emlak Vergisi birimine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında kişiler yanlarında taşınmaz ile ilgili olan tapuyu ya da tapu örneğini bulundurmalıdır.
Tapusu ile ilgili birime giden şahıslar, her bir emlak türü için arazi, arsa veya bina gibi ayrı ayrı form ve beyanname doldurmak zorundadırlar. Bu beyannameler; Emlak vergisi Beyannamesi Ek Formu, Arazi, Arsa, Bina Beyannameleridir.

EMLAK VERGİSİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

İnternetten kredi kartıyla emlak vergisi ödeme

İnternetten kredi kartıyla emlak vergisi ödeme işlemi nasıl yapılır?

İnternetten emlak yada arsa vergi borcunuzu sorgulamak için öncelikle ilgili belediyenin e-belediye sistemine geçmiş olması gerekiyor.

GECEKONDU SAHİPLERİ EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

GECEKONDU SAHİPLERİ EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?
Evet..Gecekondu sahipleride emlak vergisi ödemek zorunda.
Devlete yada mülkiyeti başkasına ait arsa üzerine gecekondu inşa edip oturanların da konut olarak emlak vergisi ödemeleri gerekiyor. O nedenle, gecekondu sahipleride mutlaka emlak vergisi ödeyecek.

2014 Yılında Ev Alanlar Emlak Vergisi Ödemeyecek

2014 yılında alınan gayrimenkul için, bu yıl emlak vergisi ödenmeyecek.
Emlak vergisi mükellefiyetleri, 2015 yılında başlayacak. Ancak, 2014 yılı sonuna kadar emlağın nulunduğuilgili belediyeye “emlak vergisi bildirimi” verilmesi gerekiyor.
2014 yılında sahibi olduğu gayrimenkulü satanlar ise bu yılın emlak vergilerini ödemek zorundalar.
YENİ EVLERE VERGİ AVANTAJI
Konut olarak kullanılan bina ve apartman dairelerinin, inşaatlarının bitimini takip eden yıldan itibaren, “5 yıl” süreyle, “emlak vergilerinin 1/4’ü”, geçici emlak vergisi muafiyetine tabi (Emlak Vergisi Kanunu Md. 5).
DEVRE MÜLKLER, GECEKONDU VE KOOPERATİFLER İÇİN EMLAK VERGİSİ ÖDEME

2014 Emlak Vergisi ödeyecek mükelleflere zam şoku !!

2014 Emlak Vergisi ve Emlak Vergisi ödemeleri

2014 yılında emlak vergisi ödeyecek mükelleflere emlakvergisi artış şoku
Ülkemiz’de bulunan menkul ve gayirmenkullerin tamamı emlak vergisi kapsamında tutuluyor. Emlak vergisinin mükellefi, bina ve arazilerin malikleri, intifa (faydalanma) hakkı sahipleri ve bunlar yoksa da malik gibi tasarruf edenlerden oluşuyor.

2014 yılında emlak vergileri, 2013 senesine oranla daha fazla zamlanmış bir biçimde ödenecek. 2014 senesi için belirlenmiş olan yeni değerleme oranı yüzde 3,93’tan çok daha fazla bir artışla ödenecek.

2013 yılı Emlak Vergisi 2.Taksit Ödemeleri Başladı

2013 yılı Emlak Vergisi 2. taksit ödeme süresi 29 Kasım 2013 Cuma günü mesai saati bitimine kadardır. Vergisini zamanında ödemeyen mükelleflerin cezalı duruma düşecektir. Emlak Vergisi Mükellefleri , cezalı duruma düşmemeleri için 29 Kasım 2013tarihine kadar vergilerini belediyelerinin resmi web sitesine girerek oradan kredi kartı ile 7/24 güvenle ödeme yapabilir, dilerse yine bu tarihe kadar belediyelerinin veznelerine giderek ister nakit isterse kredi kartı ile vergilerini ödeyebilirler. Bu tarihe kadar vergilerini ödemeyen mükellefler cezalı duruma düşecektir !!!

Gayrimenkul alanlar emlak vergisi ödemeyi unutmayın !

Gayrimenkul alanlar emlak vergisi ödemeyi unutmasın !Her hangi bir semtten gayrimenkul sahibi olanlar ilk önce tapuyu almanın heyecanını yaşar. Hele hele ilk kez ev sahibi olanlar için bu tatlı heyecan birkaç gün sürer. Peki tapuyu cebe koyduktan sonra her şey bitiyor mu? Maalesef hayır dostlar… Hemen sıralayalım.

* Emlak vergisi yönüyle bakarsak, bildirimde bulunmanız gerekiyor.

Bildirimin adı: Emlak Vergisi Bildirimi

Bildirimin Yapılacağı adres: Satın alınan gayrimenkulün, bağlı olduğu belediye

2014 Emlak Vergisi Oranları

2014 Yılında Ödenecek Emlak Vergisi Belli Oldu !!

Gelir idaresi başkanlığının web sayfasından (gib.gov.tr ) yapılan açılmama ile 2014 Emlak Vergisi hesaplamalarında temel alınan inşaat metrekare değerleri açıklandı. Buna göre ;

Emlak Vergisi Ödeme Yöntemleri

Emlak vergisi nasıl ödenir ?

Emlak vergisi ,miktarı belediyelerce belirlenen arsa yada ev sahiplerinin , her yıl ödemekle mükellef olduğu vergidir.Her yıl bir seferde tamamını yada iki dönemde eşit taksitte ödeyebilirsiniz.

Peki emlak vergisi nasıl ve nereye ödenir ?

Emlak vergi borcunu internet'ten ödeme

Emlak vergisinin en kolay zahmetsiz ödemenin yolu tabiki internet'ten ödeme. E BELEDİYE hizmeti bulunan her belediyenin kendi internet ve e-belediye sayfasından sicil numaranız ,vergi numaranız yada TC kimlik numaranızla borcunuzu sorgulayıp emlak verginizi rahatlıkla kredi kartından ödeyebilirsiniz. (e belediye hizmeti veren belediyelerin linklerini sitemizde bulabilirsiniz )

Emlak vergi borcunu belediye veznelerinden ödeme

İnternetten Emlak Vergisi Nasıl Ödenir ?

İnternetten Emlak Vergi Borçu Nasıl Sorgulanır ? İnternetten Emlak Vergisi Nasıl Ödenir ?

Emlak ve Arsa vergisi ;bina, arsa veya arazinin bulunduğu belediyenin veznelerinden , belediyenin vermiş olduğu hesap numarasıyla banka şubelerinden yada belediyenin resmi web sitesinden kredi kartıyla ödenebilmektedir.

İnternetten Emlak Vergi Borçu Nasıl Sorgulanır ?

İnternetten emlak yada arsa vergi borcunuzu sorgulamak için öncelikle ilgili belediyenin E-BELEDİYE sistemine geçmiş olması gerekmektedir.

Emlak vergisi ödemek için 31 MAYIS son gün

Emlak vergisi ödemek için 31 MAYIS son gün!

Emlak ve çevre- temizlik gibi vergi borçlarının 2013 yılı 1'inci taksit ödemeleri bugün31 Mayıs günü sona eriyor. İkinci taksit ise Kasım'da ödenecek

Emlak ve çevre- temizlik gibi vergi borçlarının 2013 yılı 1'inci taksit ödemeleri bugün sona eriyor. İkinci taksit ise Kasım'da ödenecek. Her iki taksidin ödemesi birlikte de yapılabiliyor. Ödemeler ilgili belediyelere, vergi dairelerine ve yetkili bankalara da yapılabiliyor.

Emlak Vergisi Ödeme

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir ?
Emlak vergisi her yıl ödenen bir vergi türü olup tek seferde tamamını ödeyebileceğiniz gibi ,iki eşit taksitte de ödeme imkanınız bulunmaktadır..Emlak vergisi ilk taksiti 31 Mayıs mesai bitimine kadar ikinci taksitini 30 Kasım mesai bitimine kadar ödeyebilirsiniz..

Emlak Vergisi Nereye Ödenir ?
Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcunuzu belediyenizin E Belediye hizmeti bulunuyorsa internetten veya veznelerinden kredi yada bakamatik kartınız ile ödeyebilirsiniz.
Ayrıca tüm Belediye Başkanlıklarının PTT nezdindeki posta çeki hesaplarına Arsa, Emlak vergisi ödemelerinizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yatıracağınız tutarın sistemde gözükmemesi nedeniyle borcunuz ancak beyanınız miktarında tahsil edilebilmektedir.

2013 Emlak Vergimi Nasıl Ödeyebilirim?

2013 Emlak Vergimi Nasıl Ödeyebilirim?

2013 yılı Emlak Vergisi'ni iki taksit halinde ödeyebilirsiniz. Emlak Vergisi'nin 1. taksiti 31 Mayıs’a kadar, 2. taksiti ise 30 Kasım’a kadar ödenir. Bu tarihlerden sonra yapılan ödemelerde gecikme cezası uygulanır.

Verginizi şu şekillerde ödeyebilirsiniz:

• Belediyemiz Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne başvurarak

• İnternet Sitemizden e-ödeme hizmetinden faydalanarak

• Vergi dönemlerinde ilçemizde kurulan ödeme noktalarına başvurarak

• Belediyemiz hesap numaralarına havale gerçekleştirerek

• Posta Çeki ile

Emlak Vergisi indirimli ödene bilir mi ?

Emlak Vergisi Ödeme Sorgulama

Emlak Vergisi Sorgulama ve Ödeme işlemlerinizi bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfası üzerinden online olarak hızlı ve güvenli bir şekilde belediye yada banka şubesine gitmeden sıra beklemeden kolayca yapabilirsiniz.

Emlak vergisi peşin olarak ödenebileceği gibi yılın belli dönemlerine yayılarak taksitlede ödemesi yapılabilir.

Emlak vergisini taksitle ödemek isteyen mükellefler 1. taksiti Mart-Nisan-Mayıs ayının sonu, 2. taksiti Kasım ayının sonuna kadar 2 eşit taksitte ödeyebilirler. Yıl içinde taksit zamanlarını unutuyorum diyorsanız İsteyen mükellefler vergilerinin tamamını 1. dönemde ödeyebilirler.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak Vergisi nerelere ödenir? ,Emlak vergisi nereye yatırılır ?,Emlak vergi borcu nereye yatırılır?
Emlak vergisini bina, arsa ve arazinin malikleri varsa intifa hakkı sahipleri her ikisi de yoksa malik gibi tasarruf edenler ;bina, arsa veya arazinin bulunduğu yerdeki belediyeye ve belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerine ödenebilir.

İçeriği paylaş